English
مشاهده خبر
کارگاه آموزشی "ترسیم و پیاده سازی نقشه راه(ره نگاشت) فناوری" برگزار می گردد.

معرفی کارگاه: 

نوآوری تکنولوژیک که از اهمیت روزافزونی در صنعت و ملل برخوردار است، به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف محیطی، اجتماعی و اقتصادی، به عنوان قلب توسعه پایدار تلقی می‌شود. مدیریت موثر فناوری با چالش بیشتری در زمینه‌های هزینه، پیچیدگی و سرعت تغییرات سریع فناوری در بازار رقابت جهانی روبرو است. مدیریت فناوری برای منافع کسب‌و‌کار ملی به سیستم‌ها و فرآیندهای موثری نیاز دارد تا اطمینان دهد که سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه، تجهیزات و مهارت‌ها در حال حاضر و آینده در راستای نیازهای صنعت و بازار است.

روش نقشه راه فناوری، بطور وسیعی در صنعت به کار گرفته می شود تا برنامه‌ریزی و استراتژی فناوری را حمایت نماید. در اصل این رویکرد توسط موتورولا  بیش از 25 سال پیش توسعه یافت، تا برنامه ریزی فناوری- محصول یکپارچه را پشتیبانی نماید. بعد از آن، این تکنیک در زمینه‌های صنعتی زیادی، اعم از سطوح بخشی و بنگاهی تطبیق داده شد و به کار گرفته شد. نقشه راه فناوری می تواند شکلهای زیادی بگیرد، اما به طور کلی شامل نمودارهای چند لایه زمانی است که باعث می شود توسعه فناوری با محرکها و روندهای بازار همراستا شود.

فرآیند تدوین نقشه راه فناوری بایستی موارد زیر را در برگیرد.

·         پشتیبانی از شروع فرآیندهای نقشه راه فناوری در شرکت‌های خاص.

·         ایجاد ارتباطات کلیدی بین منابع فناوری و پیشرانهای کسب و کار.

·         شناسایی شکاف‌های مهم در بازار، محصول و هوشمندی فناوری.

·         توسعه یک نقشه راه فناوری "اولین- برش".

·         حمایت از استراتژی فناوری و پیشقدمی در برنامه ریزی در شرکت.

·         حمایت از ارتباط بین وظایف تجاری و تکنولوژیک.

ره­ نگاشت فناوری مي‌تواند نقش كليدي در ابداعات و اختراعات آينده ايفاء كند. ره نگاشت فن آوري تحولات آينده در تكنولوژي را پيش‌بيني نمي‌كند بلكه عناصر لازم براي آينده تكنولوژي را تعيين كرده مي‌گويد چه عوامل و برنامه‌هايي براي ساختن آينده لازم است. با ره نگاشت فناوری صنعت مسير آينده را ترسيم كرده و اقدامات عملي را براي به واقعيت رساندن آن برنامه بكار مي‌برد.

ره نگاشت فناوری دارای اشکال مختلفی است که با توجه به شرایط مختلف انتخاب می گردد. در این کارگاه تلاش می گردد تا موارد مرتبط با طراحی و تدوین و اجرای ره نگاشت فناوری مورد بررسی قرار داد.

 

بر این اساس سرفصل های کارگاه عبارتند از:

1-     آشنایی با مفاهیم ره نگاشت فناوری

2-     آشنایی با روند توسعه ره نگاشت فناوری

3-     بررسی مزایای ره نگاشت فناوری

4-     گام های انتخاب و تدوین ره نگاشت فناوری در سازمان

5-     شناسایی افراد کلیدی در تدوین و اجرای ره نگاشت فناوری

6-      ارائه یک نمونه موردی جهت تدوین و اجرای ره نگاشت فناوری

 

تاریخ انتشار : 1396/08/22 - 16:11
کلیه حقوق این وب سایت برای انجمن مدیریت فناوری ایران محفوظ است.