English
نظام هاى نوآورى ملى و بخشى

هدف از برگزاری کارگاه :

آشنایی با نظام های نوآوری ملی و بخشی

شرح کارگاه :

دنیای امروز دنیای رقابت است . جهانی شدن، تغییر الگوهای مصرف و تقاضا، نیازهای جدید اجتماعی و شکل­گیری رویکردهای جدید در عرصه تعاملات بین­المللی باعث تسریع تحولات تکنولوژیک و محوریت دانش در نوآوری­ها گردیده است و آن را به عنوان یکی از کلیدی­ترین عوامل رقابت­پذیری پایدار بنگاه­ها و کشورها درآورده است. پیشرفت روزافزون تکنولوژی و ظهور تکنولوژی­های نو به همراه فرصت­های جدید کسب و­کار، عرصه رقابت را روز به روز تنگ­تر نموده و سازمان­ها را با چالش­های جدیدی در تولید و ارائه خدمات روبرو کرده است، به نحوی که غفلت از این وضعیت می تواندزوال سازمان­ها در بلند­مدت را رقم بزند. از سوی دیگر شکل گیری شبکه­های همکاری در سطوح منطقه­­ای ، ملی و بین المللی و گسترش ارتباطات باعث عکس­العمل سریع بازیگران به منظور عوض کردن شرایط شده است. بنابراین امروزه با وجود تغيير وتحولات بسيار زياد تکنولوژيک لازمه حضور و تداوم سازمان‌ها در بازارهاي جهاني ، توسعه و بكارگيري ايده‌هاي جديد و ايجاد بستري براي توليد دانش و بكارگيري عملي آن در بازار مي‌باشد.مجموعه این عوامل موجب فشار هرچه بیشتر بر بنگاه­ها برای نوآوری شده است. این فشار با گذشت زمان شدت و قوت بیشتری می­یابد.  نوآوري درواقع به عنوان پاسخي است كه سازمانها در برابر تحولات و دگرگوني‌هاي بازاري عرضه مي‌كنند و ضامن بقا و رشد آنها در عرصه رقابت با ديگر سازمان‌ها مي‌باشد. هدايت سرمايه‌گذاري در نوآوري‌ها و شناخت نيازهاي محيطي و درك ارتباطات وتعاملات ميان عناصر بيروني با عوامل دروني فرآيند نوآوري، احتياج به ساختاري سيستماتيك دارد تا با در نظر گرفتن همه عوامل مؤثر بر نوآوري‌ها بتوان آنها را در راستاي مناسبي هدايت نمود.

هر چند كه سرچشمه و منشاء نوآوري، يك انسان خلاق مي‌باشد كه با نيروي دروني خود توانسته چيزي جديد خلق كند و در واقع در نهاد و درون بشر قرار دارد، اما هميشه نوآوري بصورت يك جرقه و الهام اتفاق نمي‌افتد بلكه مي‌توان با پيروي از يك نظام مشخص فضا و شرايط لازم را براي ايجاد ايده‌ها و الهامات نو بوجود آورد. و در اين راستا شناخت سيستم‌هاي نوآوري و مفاهيم مرتبط با آن ­­ها مي‌تواند بسيار مفيد باشد.

سیستم های نوآوری در سطوحی همچون محلی، منطقه­ای، فراملی و در سطح یک بخش یا خوشه­های صنعتی قابل تعریف می باشند.

فريمن نظام ملي نوآوري را شبكه‌اي از نهادها در بخش‌هاي خصوصي و دولتي است كه فعاليت‌ها و تعاملات آنها منجر به ابتكار، واردات،‌ اصلاح و انتشار تكنولوژي‌هاي جديد مي‌شود تعریف می­کند. نهادها نقشي اساسي در اين رويكرد ايفاء مي‌كنند. شناخت نهادها و تعاملات آنها و تبيين عناصر و اجزاء يك نظام ملي نوآوري مي‌تواند در تحليل قابليت‌ها و نحوة عملكرد آن كمك شاياني كند. ادكوئيست مي‌گويد كه چارچوب نهادي مرتبط با نوآوري و سيستم توليدي مرتبط با آن، مهمترين خصوصيات نظام ملي نوآوري هستند. او مي گويد كه نهادها اهميت حياتي در فرآيند نوآوري دارند و بنابراين نقطة قوت نگرش نظام ملي نوآوري نهادها هستند كه نقشي هسته‌اي و مركزي در آن ايفاء مي‌كنند  بنابراين مي‌توان گفت‌ كه هستة اصلي نظام ملي نوآوري نهادهايي هستند كه دانش فني جديد را خلق، انتشار و يا تطبيق مي‌دهند و اين نهادها عبارتند از شركت‌هاي صنعتي، دانشگاه‌ها و يا آژانس‌هاي دولتي. ارتباط ميان اين نهادها به صورت جريان‌هاي مختلف دانشي، مالي، انساني، قانوني و يا تجاري مي‌باشد.

از طرف دیگر سیستم نوآوری بخشی می­تواند به عنوان شبکه­ای از عامل­های درگیر در خلق، توزیع و بکارگیری از دانش جدید در بخش خاصی از اقتصاد تعریف شود به علاوه ی محیط نهادی – به عبارتی مقررات،قوانین  مالکیت،هنجارها،دیگر قوانین رسمی و غیر رسمی- که این فعالیت­ها در آن انجام می­شود. به عبارتی دیگر سیستم نوآوری بخشی یک چارچوب تجزیه و تحلیلی برای شناسایی عملکرد سیستم­ها می­باشد به این معنا که چگونه عملکردها از نوآوری در بخش خاصی حمایت می­کنند. سیستم­های بخشی به طور مداوم در حال تغییر و تحول می­باشند . در طول تکامل تدریجی سیستم­های بخشی ، ممکن است در روش­های یادگیری و تکنولوژیکی و در الگوهای نوآوریشان تغییر و تحول اتفاق بیفتد، بازیگران و نهادهای جدید ظاهر شوند یا بازیگران و نهادهای موجود بطور اساسی تغییر کنند. تغییر و تحول ممکن است در قوانین و مقررات، فرآیندهای تکامل تدریجی ، دانش موجود،تکنولوژی و بازیگران و موسسات باشد.

در این کارگاه سعی می شود نظام های نوآوری در دو سطح ملی و بخشی به تفصیل مورد بررسی قرار گیرند.

بر این اساس سرفصل های کارگاه عبارتند از:

1-     آشنایی با مفاهیم سیستم نوآوری ملی و بخشی

2-     شناسایی کارکردها و مولفه های نظام نوآوری ملی و بخشی

3-     مقایسه سیستم های نوآوری

4-     ارائه ابزارهای تحلیل نظام نوآوری مانند نگاشت نهادی

5-     ارائه یک نمونه موردی از نظام نوآوری بخشی در ایران

 

این کارگاه برای گروه های زیر توصیه می گردد

·         سیاست گذاران و مدیران ارشد سازمانها

·         متخصصان، کارشناسان و فعالان حوزه فناوری و تحقیق و توسعه

·         مدیران واحدهای توسعه فناوری و تحقیق و توسعه

·         مدیران بخش های برنامه ریزی

 


کلیه حقوق این وب سایت برای انجمن مدیریت فناوری ایران محفوظ است.